Econstudentlog

“Giving money and power to Government is like giving whiskey and car keys to teenage boys” (P.J.O’Rourke)

Paa min to-do list

1) Jeg har tidligere lovet at dele mine tanker om Huntington’s værk, The Clash of Civilizations. Det blev lidt mere komplekst end jeg havde regnet med, og det bliver næppe mere end en kort præsentation af nogle hovedideer. Der kan som bekendt skrives tykke bøger om dette emne.

2) Relateret til 1: Peter Kurrild Klitgaard brokkede sig i en kommentar (som desværre var en af de få kommentarer, sammen med mit svar til ham, som ikke overlevede flytningen til wordpress) til et af mine første indlæg, Terror og frihed, over at jeg tillagde ham holdninger han ikke havde. Mere præcist, PKK mente ikke – og mener stadig ikke – at fattigdom er årsag til terrorisme. Han har tværtimod netop forsøgt at gøre op med denne misforståelse…

Forklaringen på hvorfor øget samhandel virker (som terrorismepræventionsstrategi), skal iflg. PKK baseres på øgede opportunity costs snarere end på den wealth effekt, der også vil være et resultat af øget samhandel, hvad han gjorde opmærksom på i sin kommentar.

Jeg er skeptisk overfor, hvor stor effekten af de øgede opportunity costs vil være, jeg mener der er mange ting der trækker i den modsatte retning, og jeg vil en af de nærmeste dage forsøge at begrunde min skepsis.

3) Jeg skal have læst et værk om østrigsk økonomi og fortælle om det her på bloggen. Hvilket værk skal det være Jan?

Hvis læserne har yderligere emneforslag er de selvfølgelig velkomne. Jeg vil ikke love jeg tager dem op, men det er altid rart at have noget at vælge imellem ;)

juni 22, 2007 - Skrevet af US | Forskelligt | | 4 Kommentarer

4 Kommentarer »

  1. Ad 3)

    Jeg har noget i tankerne, men hvis det er i orden, vil jeg gerne vente med det til sidst i næste uge. Jeg tilbringer det meste af næste uge sammen med en masse belæste liberale mennesker. Måske én af dem har et endnu bedre bud, som jeg har overset.

    Comment af Jan Madsen | juni 22, 2007 | Svar

  2. Det haster ikke…

    Comment af US | juni 23, 2007 | Svar

  3. OK.

    Jeg så helst, at du læste hele Human Action, men det er vist for meget forlangt. I stedet foreslår jeg, at du læser de første 200 sider af dette mesterværk, dvs Part One og Part Two. Disse to omhandler metoden, som er så særegnet for østrigsk økonomi. HA findes online her:

    http://www.mises.org/humanaction/pdf/humanaction.pdf

    Nu er 200 sider jo ikke ret meget. Derfor ville det glæde mig, om du ville læse op på én af mine personlige kæpheste: Monopolteori. Rothbards bidrag til monopolteori er intet mindre end enestående. Det findes i kapitel 10 i Man, Economy, and State:

    http://www.mises.org/rothbard/mespm.PDF

    Det giver godt 300 sider. Ignorer det allersidste omkring copyrights (læs i stedet Kinsellas Against Intellectual Property – http://www.mises.org/journals/jls/15_2/15_2_1.pdf – skulle du få lyst), og hvis du synes afsnittet omkring cutthroat competion/predatory pricing er lidt tyndt, skal du være velkommen til at kigge min afhandling igennem ;-)

    Anyway, på denne måde vil jeg mene, at du bliver introduceret til den østrigske metode og samtig får at se den anvendt. I kapitlet om monopolteori er der nogle henvisninger til pengeteori, men det klarer du nok. I modsat fald står det beskrevet i både HA og MES.

    God Læsning!

    Comment af Jan Madsen | juli 2, 2007 | Svar

  4. Tak for henvisningerne Jan. Jeg vil naturligvis vende tilbage til emnet her på bloggen, når jeg har fået læst dem.

    Comment af US | juli 2, 2007 | Svar


Skriv en kommentar